En İyi Kore Dizileri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kore Dizileri
  4. »
  5. The Legend of the Blue Sea Konusu

The Legend of the Blue Sea Konusu

Merve Merve -
1651 0

The Legend of the Blue Sea(Mavi Deniz Efsanesi) 20 bölümden oluşan 2016-2017 yılında yayınlanan Güney Kore dizisidir. 2016 yılında en çok tutulan, en iyi Kore dizi listelerinin üst sıralarına adını yazdıran bir dizi olmuştur. The Legend of the Blue Sea konusu romantik, fantastik ve komedi türleriyle birleşmiş.

Yıldız kadrosuyla sürekli gelişen hikayesiyle akıllarda kalabilmeyi başarmıştır. 2016 SBS Drama Ödüllerinde dizi ”Top modellik, fantastik dizi” ödülünü ve aynı zamanda Lee Min Ho ile Jun Ji Hyun’a ”En iyi çift ödülü” ve ”En iyi 10 yıldız” ödülü verildi. Benim de Le Min Ho dizileri arasında en sevdiğim diyebilirim. Jun Ji Hyun dizilerinin de neredeyse hepsini izlemiş biri olarak bu dizide ki karakterine bayıldım.

The Legend of the Blue Sea Konusu hikayesi, oyuncuları, olay kurgusu, karakterler, görüntü yönetmeni ile sevdiğim bir kore dizisi oldu. Koreliler hem birkaç yüz yıl önce, hem de günümüzde geçen fantastik-romantik dizi ve filmleri çekmeyi seviyorlar bu tarz dizi ve filmlere sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu tarz diziler her tür saçmalığı da içeriyor ama yine de seviyoruz.

the-legend-konusux
the-legend-konusux

The Legend of the Blue Sea Konusu ve Oyuncuları

Dizi, iki hikaye çizgisini takip ediyor; biri modern zamanda diğeri Joseon döneminde geçiyor. Joseon dönemi bilgini Yu Mong hikayelerinde geçen deniz kızı motifi dizinin hikayesini oluşturmaktadır. Dizinin bölümlerin ilk beş ya da on dakikalarında izlettikleri joseon döneminde geçen olaylarını anlatıyorlar. Daha sonra modern dünya da benzer olayların işlenişi gösteriliyor. Bu hikayelerin ortak noktası aynı kişilerin farklı zamanlardaki yaşamları.

Yakışıklı oyuncumuz Lee Min-Ho dizide Joseon zamanında ve şimdiki zamanda yaşayan iki karakteri canlandırıyor. Eski dönemdeki karakteri vali Kim Dam Nyeong’u canlandırmakta , şimdi ki zamanda zeki, soğukkanlı, bir çok farklı kılığa giren bir dolandırıcı Heo Joon-Jae’yi canlandırmaktadır. Güzel Koreli oyuncu Jun Ji Hun ise, bir denizkızı olan Sim Cheong karakterini canlandırmaktadır.

Le Min-ho’nun her dizisi mi güzel olur? Yakışıklılığı ve muhteşem oyunculuğu ile bu dizi de hakkını vermiş. Adete oynamıyor o anı yaşıyor. Kore dizi severlerin resmen baş kahramanı konumunda.

Deniz kızları bir insana aşık olursa kalpleri ona bağlanıyor ve insan olmak istiyorlar. Hayatları boyunca tek bir insana aşık olabiliyorlar. Eğer o insan doğru insan değilse sonları pek iyi olmuyor. Dizinin hikayesi denizkızı Sim Chung ile dolandırıcı Heo Joon Jae karşılaşması ile başlamaktadır.

The Legend of the Blue Sea Konusu

Jun Ji-Hyun kara hayatını merak eden bir deniz kızıdır. Karaya bastığında kuyruğu insan ayaklarına dönüşmektedir. Ağladığında gözyaşları saf inciye dönüşüyor. Denizde ki evinden okyanusları yüzerek aşan deniz kızımız sonunda yaşayabileceği karaya ulaşıyor.

Heo Joon Jae annesi yıllar önce evi terk etmiş ve gitmiştir, daha sonra babası başka bir kadınla evleniyor. Üvey annesi onu kötü bir çocuk gibi göstermeye çalışıyor ve artık olanlara dayanamayan Joon Jae 18 yaşına girdikten sonra evden kaçıyor.

Evden kaçmasının asıl amacı annesini bulmak, bunun üzerine bir adamla tanışıyor Jo Nam Do, bu adam annesini bulma vaadiyle Joon Jae’nin bütün parasını alıp ortadan kayboluyor. Joon Jae ne yapıp edip Jo Nam Do’yu buluyor. Daha sonra onunla birlikte dolandırıcı olma yolunda ilerliyor.

Son yaptıkları dolandırıcılık sonunda İspanya’ya tatile gidiyorlar. Karaya çıkan deniz kızımız tesadüfen Joon-Jae’nin odasına giriyor. İlk karşılaşmaları bu şekilde oluyor daha sonra deniz kızımız Joon Jae’nin peşini bırakmıyor.

the-legend-konusu2
the-legend-konusu2

Sim Cheong insan hayatını öğrenmeye çalışıyor. Bu hallleri çok tatlıydı. Denizkızının bundan sonra bütün hayatı değişecektir. Artık o okyanuslarda yüzüp balık yiyen kız gidecek onun yerine insan gibi yaşamaya başlayacaktır. Sim Cheong’un kolunda ki bileklik dolandırıcı Joon Jae’nin gözünden kaçmıyor o yüzden kızımıza yardım etmeye başlıyor. Başlangıçta tamamen kızı yanında tutmasının sebebi budur.

Deniz kızımız ilk görüşte Joon Joe’ye tutulmuştur. Sim Cheong’un gidecek yeri olmadığı için bir süre Joon Jae ve 2 arkadaşı Shin Won-ho(Tae-oh) ve Lee He joon(Park Mo) ile birlikte yaşamaya başlıyor. Bu evde geçen tatlı olaylar güzeldi. Joon Jae’ye aşık bir kızımız daha var dizi de Shin Hye-sun(Cha Shi-ah), Sim Chung bu durumu çok kıskanıyor o sahnelere bayıldım.

Dizi de toz pembe ilerlemeyen kısımlar da var eski dönemde Deniz kızına kötülük yapmak isteyen Ma Dae Yo, yeni dönemde de başlarına bela oluyor. İki dönem arasında ki gizemli olayı çözmek Joon Jae ve Sim Cheong’ı zorlayacak. Eski dönemde ki kötü kader, yeni dönemde peşlerini bırakmıyor. Güzel hikayelerin kötü adamlarını pek sevmeyiz. Burada ki kötü adam o kadar kötü ki ondan nefret etmemek mümkün değil.

Sim Cheong, Joon Jae’nin kendisini sevmesini çok istiyor. Deniz kızları aşklarına karşılık bulamazsa bu durum ölmelerine sebep oluyor. Kendisine gerçekten aşık birini bulabilirse karada kalmaya devam edebiliyorlar. Bakalım kızımız aradığı aşkı bulabilecek mi? bunu söylemeyeceğim. Her şeyi tadında olan bu diziyi gerçekten çok seveceksiniz.

the-legend-konusu3
the-legend-konusu3

The Legend of the Blue Sea Yorumu

The Legend of the Blue Sea konusunu okuduğumda bu kadar güzel olabileceği hiç aklıma gelmezdi. Fragmanını ilk izlediğim de saçmalıklarla dolu olduğunu düşündüm fakat dizinin akışı o kadar başarılıydı ki öyle düşündüğüm için utandım. Kore dizilerinde ki klişeler elbette bu dizimizde de var fakat Sim Cheong’un saf aşık hali izlenmeye değer.

Lee Min-Ho’nun bir başka dizisi olan The Heirs hakkında ki yazımı okumak isterseniz ; The Heirs Konusu başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir