En İyi Kore Dizileri

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kore Filmleri
  4. »
  5. En İyi 10 Kore Filmi

En İyi 10 Kore Filmi

Merve Merve -
366 0
en iyi kore filmleri

Güney Kore sinema dünyası son zamanlarda adından sıkça söz ettirmeyi başarıyor. Sizin için izlemeniz gereken 10 Kore filmini seçtik. En iyi Kore filmlerini sizin için sıraladık.

Mutlaka izlemeniz gereken En iyi Kore Filmleri

En çok izlenen Kore filmleri listemizdeki bazı filmlere aşina olabilirsiniz. Listenin güncellenmesi adına siz de önerilerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz. En çok izlenen Kore filmleri 2021 yılından sonra popülerliğini artırmıştır.

1.OLDBOY

 En iyi Kore filmleri-OLDBOY
En iyi Kore filmleri-OLDBOY

En iyi Kore Filmleri listemizin 1.sırasında Oldboy var. Bu film tek kelimeyle olağanüstü bir filmdi. Bu film kadar beni etkileyebilen bir film izlemedim açıkçası. İntikam teması üzerine yapılmış en iyi film olduğunu düşünüyorum. Oldboy filmiyle birlikte İntikamın ne kadar acı verici olabileceğini bir kez daha vurgulanmaktadır. Böyle intikam mı olur? diyeceğiniz bir film.

Karısı ve çocuğu ile mutlu bir hayat süren iş adamı Oh Dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendini eski püskü özel yapılmış bir hücrede bulur. Dışarıda ki hayattan haber alabildiği tek şey hücresinde ki televizyondur.

Bir gün televizyondan karısının öldürüldüğünü öğrenir. Dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. Oh Dae-su yemin etmiştir. Mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. Bir Japon lokantasında tanıştığı Mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir.

Daha sonra ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapsedildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde Mido’yu öldüreceğini söyler. Oh Dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. Bununla beraber başka bir gerçeği de öğrenecektir.

2.MEMORİES OF MURDER

MEMORIES-OF-MURDER
MEMORIES-OF-MURDER

En iyi Kore filmleri listemizin 2.sırasında ki filmdeyiz. Bong Joon-ho’nun sinema dünyasına kazandırdığı en önemli filmlerden olan Memories of Murder filmi şimdiye kadar izlediğimiz defalarca ısıtılıp önümüze servis edilen seri katil filmlerini darmaduman edecek düzeyde seyirciye şok etkisi yaratan bir film. Gerçek bir olaydan esinlenerek kaleme alınmış filmin her anını merak edip keyifle izleyeceksiniz.

Film 1986 ve 1991 yılları arasında Hwaseong ve Gyeonggi şehirlerinde geçen ülkenin ilk seri cinayetlerinin gerçek hikayesini temel alıyor. 1986 yılında Güney Kore, askeri bir diktatörlük altındadır. Ülkede yasaklar ve baskılar tüm sıkılığı ile devam ederken bir gün, tecavüze uğrayarak vahşice bir cinayete kurban giden bir kadın bulunur. Hemen başlayan soruşturmanın başına, yerel polis dedektifi Park Doo-man getirilir.

3.PARASİTE

PARASİTE
PARASİTE

En iyi Kore filmleri listemizin 3.sırasında ki filmimiz oldukça başarılı bir filmdir. Güney Kore yapımı Parazit, Altın Küre ödülü ardından Oscar’a da damgasını vurdu. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uluslararası Film ödülünü kazanan Güney Kore yapımı Parazit filmi olmuştur. Seul’un bakımsız yarı bodrum bir evinde yaşayan Kim ailesinin, muhteşem bir zenginlik yaşayan Park ailesinin yanına çalışan olarak girmelerini ve bir parazit gibi onlarla yaşamaya çalışmalarını anlatıyor.

4.TRAİN TO BUSAN

TRAİN TO BUSAN
TRAİN TO BUSAN

En iyi Kore filmleri listemizin 4.sırasında bulunan Train To Busan zombi konulu bir filmdir. Tren kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi etkisi altına alan yıkıcı bir zombi virüsünden etkilenen bir kadın, virüsü trendekilere yaymaya başlar. … Sebebi belirlenemeyen virüs, tüm ülkeye yayılırken, hızla Busan‘a yol alan trende de Sok-woo, kızı ve daha birçok yolcu amansız bir hayatta kalma mücadelesine girişir. Filmin diğer adı Zombi Ekspresi’dir.

5.ALWAYS(SADECE SEN)

ALWAYS(SADECE SEN)
ALWAYS(SADECE SEN)

En iyi Kore filmleri listemizin 5.sırasında Always dizisi var. Düzensiz bir hayat yaşayan eski bir boksör ile gözleri görmeyen bir kadın arasında geçen aşk hikayesini anlatılıyor. Han Hyo Joo filmdeki görmeyen karakter Jung Hwa’yı canladırıyor, So Ji Sub eskiden boksör olan ama şu an su satarak geçimini sağlayan Chul Min’i canlandırmaktadır. Duygu yüklü bu filmi izlemenizi tavsiye ederim. Konusu Türk senaristlerinde ilgisini çekmiş ki ”Sadece Sen” adlı bu diziden alıntılanmış film yaptılar.

6.SİLENCED

SİLENCED
SİLENCED

En iyi Kore filmleri arasında yer SİLENCED‘in Kore’nin en ünlü erkek aktörlerinden biri olan Gong Yoo başrolündedir. Kang In- Ho (Gong Yoo) kızının ameliyat masrafları için işitme engellilerin olduğu bir okulda öğretmen olarak işe başlar. İşitme engelli çocukların her gün istismara uğradığını, hem psikolojik hem bedensel şiddet gördüklerini öğrenir. Bu duruma dur demek için elinden gelen her şeyi yapar.

7.THE CHASER

THE CHASER
THE CHASER

En iyi Kore filmleri arasında yerini alan The Chaser diğer adı Ölümcül Takiptir. Asya Film Ödülleri’nde “En İyi Kurgu” ödülünün sahibi olan filmdir. Joong-ho eski ve kirli bir dedektif polis olup finansal sorunlar yaşarken çareyi kadın satıcılığı yapmakta bulur. Çok geçmeden bu kadınlar ortalıkta bir iz bırakmadan kaybolmaya başlarlar. Joong-ho, onları bulmaya çalışırken başka bir ipucu keşfeder.

Ortadan kaybolan kadınların her biri aynı müşteri tarafından çağrılmışlardır ki içlerinden biri de henüz buluşmak üzeredir ve nihayet adamı bulur ancak polis adamı göz altına alır. Şimdi Joong-ho’nun yapması gereken şey ise adam gözaltından çıkmadan kadınlardan birini bulmaktır.

8.MY SASSY GİRL

MY SASSY GİRL
MY SASSY GİRL

En iyi Kore filmleri listemizin 8. sırasında MY SASSY GİRL var. Romantik komedi türünde çekilmiş filmin başrollerinde tanıdık isimler var. Kyun-woo sıradan bir akşamüstü evine dönmektedir. Metroda güzel bir kızla karşı karşıya gelir. Ancak kız çok sarhoştur ve dengesini sağlayamamaktadır. Kyun-woo kızı tren raylarına düşmekten kurtarır ve kızın trene binmesine yardım eder. Trenin diğer sakinleri ikilinin samimi pozları nedeniyle ikiliyi sevgili zannederler. Bu yanlış anlaşılma, ikilinin hayatındaki birçok şeyi değiştirecektir.

9. MİRACLE İN CALL NO( Hücre 7 Mucizesi)

MİRACLE İN CALL NO
MİRACLE İN CALL NO

İzlerken komedi ve dramı birlikte hissedebileceğiniz bir film olan MİRACLE İN CALL NO en iyi Kore filmleri arasındadır. Kızını çok seven zihinsel engelli bir baba hayatını mutlu mesut yaşarken, baba bir gün haksız yere suçlanır ve kendisini hapishane de bulur. Dram yüklü bu filmi izlerken kendinizi ağlarken bulabilirsiniz. 7. Koğuştaki Mucize adlı uyarlaması bizim ülkemizde de çekildi ve çok sevildi.

10. A MOMENT TO REMEMBER

 A MOMENT TO REMEMBER
A MOMENT TO REMEMBER

En iyi Kore 10 filmlerinin sonuncusuna geldik. Birbirlerine aşık bir çiftin aşkının anlatıldığı film, genç kızın Alzheimer hastalığına yakalanıp anılarını yavaş yavaş unutmasıyla trajik bir boyuta taşınan hikayesini izleyeceksiniz. Türkiye de Evim Sensin adlı uyarlaması yapılmıştır.

En İyi Kore Dizileri 2021 Listesi‘ni görmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu gönderiyi derecelendirmek için tıklayın!
[Toplam: 0 Ortalama: 0]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir